TOPlist

Skleněné vánoční ozdoby

Skleněné vánoční ozdoby patří v současnosti v českých domácnostech k těm nejrozšířenějším. Koule z foukaného skla, ale také ozdobné rampouchy, špičky a další tvary zdobí téměř každý vánoční stromeček samozřejmě v kombinaci s dalšími druhy ozdob, např. stále oblíbenějšími háčkovanými ozdobami.

Skleněné vánoční ozdoby jsou k dostání v mnoha provedeních. V Česku má ruční výroba těchto ozdob dlouhou tradici a čeští skláři patřili a věřme, že i přes problémy kterými je sklářský průmysl v současnosti zmítán, budou patřit ve svém oboru k celosvětové špičce. Pokrok ale nelze zastavit a proto se i zde stále více prosazuje také strojová výroba těchto vánočních ozdob.

Bez přehánění můžeme uvést, že skleněné ozdoby lze pořídit v mnoha stovkách barevných odstínů Můžeme se setkat s lesklým i matným povrchem ozdob, s tzv. mrazolakem, porcelánem, metalízou nebo tzv. skořápkovým efektem. K dekorování ozdob se používají také následné posypy, malování, zdobení a další doplňky.

Na rozdíl od háčkovaných či korálkových vánočních ozdob se skleněné ozdoby masivněji rozšířily až později. Důvodem byla jejich náročnější výroba – nebylo možné si je snadno vyrobit doma a z toho také vyplývala jejich vyšší pořizovací cena.

Kromě obvyklého použití na vánočním stromečku si těmito ozdobami můžeme vyzdobit celý byt nebo i chodbu domu. Stačí je připevnit na řetěz a zavěsit třeba u oken nebo jinde dle příležitosti. Pokud budete zavěšovat několik koulí u sebe, doporučujeme volit různou délku řetězu pro jejich zavěšení. Ozdoby tak mnohem lépe vyniknou.

Nevýhodou skleněných vánočních ozdob je samozřejmě hlavně jejich křehkost. Stačí neopatrně zavadit o stromeček a na zemi už můžeme jen sbírat střepy. I proto se v poslední době můžeme setkat také s plastovými koulemi, které jsou v mnoha případech od skleněných originálů takřka k nepoznání a nedají se tak snadno rozbít.